Hepatitisz-A

Fertőző májgyulladással került kórházba mintegy húsz beteg Gödöllőről és környékéről

A betegek zöme - a kikérdezésekor - egy bizonyos gödöllői vendéglátóegységben elfogyasztott ételre hivatkozott.

2016.10.25 11:42MTI

Hétfőig tizenkilencen lettek rosszul A-típusú fertőző májgyulladás miatt a gödöllői és az aszódi járásban, közülük tizenhét embert kórházban ápolnak - közölte a gödöllői járási tisztifőorvos kedden az MTI-vel. Vörös József hozzátette, a fertőzés forrását még keresik.

A Blikk keddi számában azt írta, hepatitisz-A típusú megbetegedés miatt több mint egy tucat gödöllői iskolás lett rosszul és került kórházba az elmúlt időszakban, többségük egy ismert helyi giroszosnál evett, a gyorsbüfét be is zárták.

A gödöllői járási tisztifőorvos tájékoztatása szerint október 18-án az Egyesített Szent István és Szent László Kórház értesítette az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatot (ÁNTSZ) arról, hogy nyolc beteget kezelnek A-típusú fertőző májgyulladással, közülük négyen a gödöllői, illetve az aszódi járásban élnek. A betegek zöme - a kikérdezésekor - egy bizonyos gödöllői vendéglátóegységben elfogyasztott ételre hivatkozott, ám utóbb kiderült, hogy a közismert, frekventált helyen lévő büfében "csak az nem eszik, aki nem jár arra" - idézte fel.

Vörös József az MTI érdeklődésére elmondta: az ÁNTSZ megvizsgálta az esetet, de egyelőre semmi sem bizonyítja, hogy valóban az emlegetett büfében elfogyasztott étel okozta a bajt, így az egységet nem ők záratták be.

Hozzátette: az érintettek közül legalább öten még a környékén sem jártak a bulvárlap által emlegetett büfének, így valószínűleg területi esethalmozódásról van szó.

A Gödöllőről, Galgahévízről, Valkóról, Isaszegről és Domonyból kórházba került betegek között öt gödöllői általános iskolában tanuló gyerekek, illetve fiatal felnőttek is vannak. A tisztifőorvos a széklettel terjedő A-típusú fertőző májgyulladás jellegzetes tünetei között a gyakran magas lázat, a bágyadtságot, az émelygést, az étvágytalanságot, a hasi és ízületi fájdalmat, a hidegrázást és a sárgaságot említette. Közlése szerint az ÁNTSZ felkutatta a betegekkel a közelmúltban érintkezőket, akiknek megelőzésként védőoltást adtak, miközben tovább keresik a fertőző forrást.

Vörös József kiemelte, ennek a betegségnek a maximális lappangási ideje ötven nap, a beteg a lappangási idő végén vagy akár tünetmentesen is fertőzhet, ezért egyelőre korai a fertőzés lecsengéséről beszélni.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.