8-ból 1 felhasználó nem fél a kiberfenyegetésektől

Nem félünk a hackerektől

Meglepően sokan nem tartanak attól, hogy online támadás áldozatává válnak. Pedig csupán arról van szó, hogy egyszerűen nem értik az online fenyegetések természetét.

2014.11.05 09:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
Freedigitalphotos chanpipat

A statisztikák szerint még azok sincsenek mindannyian meggyőződve róla, hogy szükségük lenne védelemre, akik egyébként elfogadják, hogy a kiberfenyegetettség valós. Furcsa, de mindössze a válaszadók 22 százaléka tudja elképzelni, hogy ő maga kiberbűnözők célpontja lehet. Pedig a valóságban bárkinek a készüléke felkeltheti a támadók érdeklődését. Még akkor is megtörténhet, ha a tulajdonos nem tárol rajta értékes adatokat és nem végez vele pénzügyi tranzakciókat online, hogy a kiberbűnözők egy számítógépet, okostelefont, vagy tabletet egy bothálózat elemeként használjanak, amely spamet küld szét, DDoS támadásokat hajt végre, vagy adathalász hivatkozásokat terjeszt azonnali üzenetekben és e-mailekben.

A felhasználók több mint harmada (34 százaléka) nem aggódik amiatt, hogy az online fiókjai veszélyben lehetnek, derült ki a B2B International és a Kaspersky Lab közös kutatásából. Döntően ez jellemző nem csak a személyes közösségi média oldalakra, hanem az online bankfiókokra is, melynek eredményeképpen könnyen a kiberbűnözők ellenőrzése alá kerülhetnek a felhasználók pénzügyei. Azonban sokan teljesen valószínűtlennek gondolják, hogy kibertámadások következtében anyagi veszteségek érhetik - a válaszadók 42 százaléka egyáltalán nincs tudatában, vagy nem aggódik az ilyen jellegű károk lehetősége miatt. Az egyik tényező, amelyet nem vesznek figyelembe, hogy ilyen veszteségek nem csupán a bankszámlájuk megcsapolása révén következhetnek be. A malware fertőzések is vezethetnek váratlan kiadásokhoz, ezek közé tartozik az informatikai szakértő költsége, a szoftver újratelepítése, vagy az abból adódó károk, hogy átmenetileg nem elérhető az eszköz. Azon válaszadóknak, akiknek volt már malware a készülékén, 21 százaléka tapasztalt ilyen jellegű költségeket a saját esete kapcsán.

A felmérés szerint a megkérdezettek 18 százaléka nincs tudatában annak, hogy a nyilvános Wi-Fi hálózatok használata kockázattal jár, mert az ilyen hálózaton továbbított adatokat kiberbűnözők ellophatják. A felhasználók lényegesen nagyobb hányada (30 százaléka) bár tudatában van ennek a veszélynek, mégsem gondolja, hogy aggódnia kellene emiatt. Ugyanakkor a válaszadók 59 százaléka használ nyilvános hálózatot, és 12 százalékuk megadja bejelentkezési adatait a weboldakon, amikor ilyen hálózathoz csatlakozik.

"Azok az emberek, akik azt hiszik, hogy biztonságban vannak, mert a kiberbűnözőket nem mutatnak érdeklődést irántuk, és békén hagyják őket, egyszerűen nem értik az online fenyegetések természetét. A hackerek általában nem konkrét célpontokat keresnek, hanem össze akarnak szedni annyi áldozatot, amennyit csak lehet. Ezért nagyon kockázatos védelmi megoldás nélkül használni az internetet. " - mondta Elena Kharchenko, a Kaspersky Lab fogyasztói termékekért felelős vezetője.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.