Akár négy évig nem kellett inzulint fecskendezniük

Eredményes a diabétesz kezelése őssejtekkel

Őssejtek transzplantációjával sikerült elérni, hogy az 1-es típusú diabéteszes pácienseknek akár négy évig nem kellett inzulint fecskendezniük maguknak - közölték amerikai kutatók.

2009.04.15 15:43MTI

A Journal of the American Medical Association (JAMA) című szaklap eheti számában ismertetett kutatás során 23 fiatal, 13 és 31 év közötti páciensnek ültettek be saját csontvelőjükből származó őssejteket. Az 1-es típusú, korábban fiatalkorinak nevezett diabétesznél az immunrendszer a cukorbetegek saját szervezete ellen fordul, megtámadja a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit.

Ezek a páciensek általában napi inzulinterápiára szorulnak, hogy vércukorszintjüket megfelelő értéken tartsák. A Richard Burt által vezetett kutatócsoport 2007-ben már beszámolt az autológ hematopoetikus őssejt-transzplantációnak nevezett eljárás kezdeti eredményeiről, mostani tanulmányukban pedig hosszabb távú hatásairól írtak. Megállapították, hogy húsz páciens inzulinmentes lett: 12 folyamatosan, 8 pedig átmenetileg.

Az utóbbi csoportba tartozó betegeknek újra inzulint kellett használniuk, ám az átültetés előtti mennyiséghez képest kevesebbet. A kutatók a kezelés hatékonyságának felderítésére az úgynevezett C-peptidek mennyiségét mérték, amely megmutatja, hogy mennyire hatékony a szervezet inzulintermelő képessége.

"A transzplantáció után 24 hónapig nőtt az érték, és legalább 36 hónapig fennmaradt" - közölték a tanulmányban. Jelenleg ez a terápia az 1-es típusú cukorbetegség egyetlen hatékony kezelési módja.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.