Betegség
A cukorbaj öt különböző betegség egy új kutatás szerint
Öt csoportba sorolhatók a diabéteszesek az eddigi kettő helyett.
2018.03.06 16:13ma.huA diabétesz vagy cukorbetegség a világon tizenegy felnőttből egyet sújt. Fokozza a szívroham, a stroke, a vakság, a vesebetegség és a végtag-amputáció kockázatát. A legújabb kutatások szerint pedig öt különböző betegséget foglal magába, amelyeket más és más módon lehet kezelni.
A svéd Lundi Egyetem Diabéteszközpontja és a finn Molekuláris Orvostudományi Kutatóintézet tudósai mintegy tizenötezer beteg adatait, köztük részletes vérvizsgálati eredményeit elemezték. A legújabb eredmények arra mutatnak, hogy a pácienseket öt csoportba lehet osztani.
Az első csoportba kerültek a súlyos autoimmun betegségben szenvedők, lényegében az 1-es típusú diabéteszesek, akiket látszólag egészségesen, fiatal korban támad meg a kór, a szervezet az immunhiba miatt nem tud inzulint termelni. A második csoportba a szintén súlyos inzulinhiányos betegek tartoznak, akik eleinte ugyanolyannak tűnnek, mint az első csoport tagjai, egészséges testsúlyuk volt, inzulinhiánnyal küzdöttek, de az immunrendszerük nem volt hibás.
A harmadik csoportba sorolták a súlyosan inzulinrezisztens betegeket, akik általában túlsúlyosak voltak, az inzulintermelés nem állt le, ám a testük már nem reagált rá. A negyedik csoportba azok voltak, akiknek enyhébb diabétesze az elhízással összefüggően alakult ki, ám anyagcsere szempontjából közelebb álltak a normálishoz, mint a harmadik csoport tagjai. Az ötödik csoportba pedig az enyhe, idős kori diabéteszes pácienseket sorolták, akiknél akkor jelentkeztek a tünetek, amikor lényegesen idősebbek voltak, mint a többi csoport betegei, és állapotuk általában jobb volt náluk.
Az 1-es típusú az immunrendszer betegsége, mely tévedésből rátámad az inzulintermelő sejtekre, így nincs elég inzulin a vércukorszint szabályozására. A 2-es típusú diabéteszt ellenben a helytelen életmód következményének tartják, mivel a testzsír befolyásolhatja az inzulin működését.
A kutatók kiemelték, hogy ideális esetben a diagnózis tartalmazza, melyik csoportba tartozik a beteg, így a kezelést is pontosabban lehet meghatározni. Az első három súlyos típust agresszívebben lehet kezelni, mint a két enyhébbet.
A második csoport betegeit jelenleg 2-es típusú diabétesszel diagnosztizálnák, mivel nincs autoimmun betegségük, az új kutatás szerint azonban a kórt valószínűleg az inzulinelőállító bétasejtek okozzák, nem a túlsúly, ezért kezelésüknek az 1-es típusú diabéteszhez kellene közel állnia. A második csoportnál nagyobb volt a vakság kockázata, a harmadiknál a vesebetegségé, tehát az ő esetükben a gyakoribb szűrés lehet hasznos.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 20:01 Márciusban hozhatnak ítéletet az Esterházy-kincsek ügyében
- 19:57 Meghalt a Nyugatinál összeesett fiú, akihez későn ért ki a mentő
- 19:30 Beregsurányban újraindult a határforgalom
- 19:00 Illegális bevándorlás - Meghosszabbította a válsághelyzetet a kormány
- 18:56 Rendőri felvezetéssel ment szülni egy nő a pénteki csúcsforgalomban
- 18:25 Több mint 700 bankfiókot fenyegettek robbantással Oroszországban
- 18:20 Az érintés érzetét adó művégtagot fejlesztettek ki svájci kutatók
top fórum témák:
- Spinning edzés: Állóképesség és zsírégetés2019.02.21 10:03
- Kedvenc zenéink2019.02.17 09:45
- Ingyen internetet adna a Jobbik2019.01.29 12:28
- Tanár urak, írjatok egy töri könyvet!2019.01.02 17:23
- Ez forradalom!!! - Gyurcsánynak és Orbánnak mennie kell!!!2018.12.09 10:12