3 módszer

2 gyors és 1 végleges megoldás falpenész ellen

Sokaknak jelent komoly bosszúságot a hideg idő beálltával a lakásban megjelenő penész - ami egyre gyakrabban olyan helyeken is felbukkan, ahol eddig nem volt. A penész nem csak esztétikai problémát okoz, hanem egészségügyi kockázattal is jár. A házi praktikák, vegyszeres kezelések rendszerint átmeneti megoldást jelentenek. A sikerhez a kiváltó okot kell megszüntetni. Ezt pedig három módon lehet.

2015.12.16 04:30ma.hu

A lakásokban megjelenő penész oka, hogy a normál szintről megemelkedik a levegő relatív páratartalma. Ha a páratartalom tartósan az egészséges szint fölött van, a levegő megnövekedett víztartalmát felvehetik a falak. Az így kialakuló nedves felület a penészgombák és más élősködők, így az atkák elszaporodásának is kedvez.

freedigitalphotos.net/David Castillo Dominici


De mitől jelenik meg egyszer csak a falpenész?

Az okot a páratartalom megnövekedésében kell keresni. Ennek számos oka lehet: egyre gyakoribb, hogy ha a régi nyílászárókat sokkal jobban szigetelő újakra cserélik, megszűnik, korlátozottá válik a természetes szellőzés és szinte egy dunsztosüveghez kezd hasonlítani a lakás. Ugyanez a hatás tapasztalható, a házak külső szigetelésekor is” - mondta Váradi György lakossági klíma szakértő, az otthonklimatizalas.hu alapítója.

Hozzátette: Nem is gondolnánk, de elég lehet, hogy a lakás átrendezéskor egy hideg falra rátolunk egy szekrényt, elzárjuk a szellőzést, amely mögött lecsapódik a pára.

A penészesedést a hétköznapi házimunkák is „elősegíthetik”, mint a teregetés, az ünnepi sütés-főzés, felmosás, de a szobanövények jelenléte is ronthat a helyzeten, ha nem megoldott a helyiségek megfelelő szellőztetése. Egy nagymosás után, ha bent teregetünk akár több liter víz is elpárologhat a ruhákból, ezáltal jelentős mennyiségű pára keletkezik, mely melegágya a penész megjelenésére.

A penészgombák elleni küzdelemben az egyetlen megoldás az, ha a helyiség páratartalmát normál szinten tartjuk. Ezt ideális esetben gyakori szellőztetéssel megoldható lenne, de télen ez nehezen kivitelezhető, nem csak a hideg, hanem a külső magasabb páratartalom miatt is. A páratartalom megfelelő szinten tartásához három megoldás jöhet szóba.

Tablettás páramentesítők: az átmeneti megoldás

Alkalomszerűen bevethető a tablettás páramentesítés, amely során a páramentesítőben található tabletta reakcióba lép a levegőben található nedvességgel, amely kicsapódik a berendezésben.

A módszer esetenként alkalmas lehet enyhe párásodás lokális kezelésére például az ablakokban, azonban a teregetés, vagy hosszabb ideig tartó főzés során keletkezett felesleges páramennyiség elnyelésére nem alkalmas. A módszer előnye, hogy olcsó és minimális a helyigénye, azonban intenzív párásodás, penészesedés esetén és tartós alkalmazásra nem alkalmas – mondta a Váradi György.

Gyors és hatékony megoldás az elektromos párátlanító

Ha gyors és hatékony megoldásra van szükség, akkor a legjobb megoldást az úgynevezett elektromos, kompresszoros párátlanító berendezések jelentik. Ezek legtöbbször kondenzációs elven működnek. Ez röviden annyit jelent, hogy a nedves levegő egy hűtőrendszerbe kerül, ahol a hűtés hatására a nedvesség kicsapódik belőle. Végül, a koncentrált vízgőzből származó nedvesség egy tartályban gyűlik össze, míg a száraz levegő távozik a berendezésből.

Ez a páramentesítő megoldás, szellőztetés nélkül képesek folyamatosan a megfelelő tartományban tartani a páratartalmat, azáltal, hogy kivonják a levegőből a nedvesség egy részét, és csak akkor működnek, ha a páratartalom kilépett a megfelelő tartományból. Az elektromos páramentesítőkből léteznek mobil, azaz áthelyezhető típusok is.

A módszer előnye, hogy közepes (néhány tízezres), egyszeri befektetéssel hosszú távú, állandó megoldást tudnak nyújtani, ráadásul nagyon gyorsan. Egyetlen hátránya, hogy némi áramfogyasztással és hanghatással számolni kell, ha e mellett a megoldás mellet döntünk.

A megelőzés: szellőztető rendszerek

Ha új lakás vagy ház építésen, vagy átépítésen gondolkozunk érdemes megfontolni, hogy megelőzzük a penész táptalaját jelentő párásodás okát. Szellőztető rendszer kiépítésével- ha nem panel lakásról van szó- biztonsággal megelőzhetjük, vagy véglegesen megszüntethetjük a penészesedést az egész lakásban.

A rendszer az ablakokba épített szellőzőkből, valamint egy rendszerint a padlástérben elhelyezett ventilátorral működtetett elszívó berendezésből áll, mely áramoltatja a levegőt és folyamatos szellőzést biztosít. Léteznek a páratartalom által szabályozott és hővisszanyerős rendszerek is.

Bár a szellőztető rendszerek tökéletes megoldást jelentnek, hátrányuk, hogy kiépítése időigényes, magas a bekerülési költsége és némi felfordulással jár.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.