Bárhol elvégezhető a diagnosztikai eljárás

Győrfi Pál: már a gyermekorvosok is használhatják a táv-EKG-t

Az eszköz segítségével bárhol elvégezhető a diagnosztikai eljárás, és a lelet akár egy mobiltelefonnal is beküldhető a szívcentrumba, ahol a kardiológus azonnal kiértékeli azt és dönt a további teendőkről.

2015.11.06 15:20MTI

Már a gyermekorvosok is használhatják a táv-EKG-t, az úgynevezett Transztelefonikus EKG-t (TTEKG). Az eszköz segítségével bárhol elvégezhető a diagnosztikai eljárás, és a lelet akár egy mobiltelefonnal is beküldhető a szívcentrumba, ahol a kardiológus azonnal kiértékeli azt és dönt a további teendőkről - közölte az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) szóvivője.

Győrfi Pál egy, a témában pénteken, Budapesten konferencia után nyilatkozott az MTI-nek. Közlése szerint a rendezvényt a TTEKG-nek a mentőellátásban elért eredményekről és a gyermekgyógyászati alkalmazásról, illetve a rendszer fejlesztésének lehetőségeiről tartották az OMSZ szakemberei, valamint a kardiológia, a neurológia és gyermekgyógyászat szaktekintélyei.

Tájékoztatása szerint a készüléket már évek óta használják a sürgősségi ellátásban, és azzal minden mentőautót felszereltek. Hozzátette: egyre több háziorvos csatlakozik a rendszerhez, mostantól pedig már a gyermekgyógyászok is használhatják a TTEKG-t.

A rendszer abban segíti az orvosokat, hogy szívpanaszok esetén a lehető leggyorsabb és legpontosabb diagnózishoz juthassanak.

Emlékeztetett arra, hogy a statisztikák szerint Magyarországon a gyermekek 8-10 ezreléke, vagyis évente közel ezer gyermek "szívhibával" születik; a rendellenességet általában korán felfedezik és sok esetben szívműtéttel orvosolják. A TTEKG révén az elvégzett műtét után a kardiológus a távolból, a nap 24 órájában vigyázni tud hazaengedett gyerekekre.

Elmondta, további, életmentő lehetőséget jelent a táv-EKG azoknál a gyermekeknél, akik fizikai terhelés - így például tornaóra, sportfoglalkozás - során panaszkodnak rosszullétre, vagy ájulnak el hirtelen, de az orvosi rendelőben már panaszmentesek, így esetleges szívritmus-zavaruk, illetve a háttérben levő szívhiba rejtve maradhat.

A rosszullét idején készített, akár az iskolából, vagy edzőteremből elküldött TTEKG még időben fényt deríthet a betegségre, amivel tragikus, és sajnos gyermekeknél is előforduló hirtelen haláleseteket előzhetünk meg fűzte hozzá.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.