Van alternatív lehetőség

Fogamzásgátló és trombózis - mi van, ha nem férnek össze?

Szerencsére egyre többen hallottak már a trombózis és a fogamzásgátló tabletták közti kapcsolatról, de vajon mit tehetnek azok, akiknél kiderül, hogy azért nem szedhetnek tablettát, mert hajlamosabbak a vérrögképződésre?

2015.04.26 08:00ma.hu

Végzetes mellékhatás

Szakértők becslései szerint ma Magyarországon közel 1 millió nő használ hosszabb-rövidebb ideig fogamzásgátló tablettákat, amelyek – bizonyos esetekben – nagy mértékben növelhetik a trombózis kialakulásának kockázatát. Trombózisról akkor beszélünk, ha valahol az érrendszerben – leggyakrabban az alsó végtag vénáiban – vérrög képződik. Az így kialakult vérrögöt ezután a véráram magával sodorhatja egészen addig, amíg egy nála kisebb érszakaszhoz nem érkezik, ahol megakad. A vérkeringéstől így elzárt területen szövetelhalás jöhet létre. Ezt a jelenséget nevezzük embóliának, amely akár a végzetes következményekkel is járhat, ha a tüdőben jön létre.

Hogyan hat a fogamzásgátló a véralvadásra?

A véralvadás folyamatát úgy a legkönnyebb megérteni, ha elképzeljük, hogy megvágjuk a kezünket. A vágás helyén az érfal sérül, a véralvadási folyamat feladata helyreállítani ezt a sérülést. A vérnek folyékonynak kell maradnia úgy, hogy a vérzés megállítására a sebet elzáró alvadék jöjjön létre, de az ne zárja el az egész eret, mellette a véráramlás folyamatos maradjon. A véralvadási rendszert a vér megalvasztásának, az alvadási folyamatok gátlásának és a keletkezett vérrögök feloldásának gondosan szabályozott egyensúlya jellemzi.

Fotó: freedigitalphotos.net/Kittikun Atsawintarangkul

"A Leiden mutáció éppen ezt az egyensúlyt zavarja meg. Nem más ez, mint egy genetikai eredetű véralvadási zavar, amely a fokozott véralvadásra, vérrögképződésre hajlamosít. A rossz hír, hogy a fogamzásgátló tabletta, mint pluszban a szervezetbe juttatott hormon, a véralvadási rendszert szintén a fokozott alvadékonyság irányába tolja el. Egészséges, hormonális fogamzásgátló tablettát szedő fiatal nőkben a vénás trombózis előfordulási gyakorisága 4-6-szorosára növekszik a szedett tabletta összetételétől függően. Akik hordozzák a Leiden mutációt, még 8-szoros kockázatnak vannak kitéve. Aki tehát fogamzásgátlót szed és Leiden mutációja is van, akár 50-szeres trombóziskockázatnak van kitéve" – mondja dr. Demjén László nőgyógyász szakorvos.

Leiden mutáció esetén a trombózis kialakulásának kockázata tovább nő, amennyiben a beteg 35 év feletti, fogamzásgátló tablettát szed, magas a vérnyomása és dohányzik.

Vizsgálattal kimutatható

A trombózis nem jár előzetes tünetekkel, így sokszor csak a már lezajlott betegség hívja fel rá a figyelmet. Ugyanakkor a hajlam speciális laboratóriumi vizsgálatokkal kimutatható és véralvadásgátló készítményekkel kezelhető. Az egyszerű vérvétellel járó eljárás mindenkinek ajánlott, aki dohányzik, a családjában előfordult már trombózis, visszérbetegsége van, nem mozog eleget, rendszertelen az étkezése és a folyadékfogyasztása, illetve fogamzásgátlót szed, ezért komoly kockázattal kell szembenéznie a trombózis kialakulására vonatkozóan.

Ha fény derül a hajlamra, a nőgyógyász más jellegű fogamzásgátlási módszert fog ajánlani, és megtehetőek a szükséges megelőző lépések is.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.