Aminőség érdekében

Automata csőpostarendszer szolgálja a betegellátást

A minőségi mintaszállítás érdekében automata pneumatikus csőpostarendszer kivitelezése kezdődött meg a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Szent-Györgyi Albert Klinikai Központjában, a rendszer a hónap végére készül el.

2015.03.03 18:46MTI

Tapasztó Sándor projektvezető kifejtette: az Infrastruktúra-fejlesztés a szegedi egészségpólusban elnevezésű projekt keretében 48 millió forintból, több lépcsőben alakítják ki a rendszert.

Első lépésben a 265 ágyas új klinikának és a meglévő 410 ágyas klinikának az összekapcsolása valósul meg a Laboratóriumi Medicina Intézettel. A csőpostarendszer tervezését és kiépítését a Debrecenben már hasonló tapasztalatokat szerzett Klimex Medical Kft. végzi.

Az új logisztikai rendszer a betegellátásban felvetődő feladatok végrehajtását gyorsítja fel azáltal, hogy közvetlen kapcsolatot hoz létre egyes klinikai helyiségek, például véradó központok, ambuláns osztályok, betegápoló kórtermek, fogadó vagy adminisztrációs irodák között.

A csőpostarendszerrel gyakorlatilag minden szállítható, ami a 160 milliméteres kapszulákba belefér: gyógyszer, laboratóriumi és sürgősségi minták, laboreredmények, a tárolt vérkészítmények egységei, röntgenfelvételek, dokumentumok.

Földesi Imre, az SZTE Általános Orvostudományi Kar (ÁOK) Laboratóriumi Medicina Intézet intézetvezetője elmondta: jól mutatja a fejlesztés fontosságát, hogy míg a felméréseik szerint most egy minta laborba kerülésének átlagos ideje egy óra, addig az új rendszer felállása után a vér pár percen belül már a laborban lesz. A rendszer nemcsak időt takarít meg, hanem helyet és költséget is, mivel az egyes, külön-külön végzett vizsgálatok a laboratóriumban központosíthatóak lesznek.

További előnye, hogy segítségével a szállítások folyamatosan nyomon követhetőek vagy a naplózott adatokból visszakereshetőek - tette hozzá. Az automatizált csőpostarendszert több ütemben alakítják ki.

Az első ütemben közvetlen kapcsolat jön létre a Laboratóriumi Medicina Intézet, a sürgősségi betegellátó osztály (SBO), a központi műtő, a stroke osztály, valamint az invazív kardiológiai részleg között. A további tervekben a 265 ágyas új klinika csőrendszerének bővítése és a gyógyszertár rendszerre kapcsolása szerepel.

Lászlóffy Miklós, a Klimex Medical Kft. ügyvezetője elmondta: a rendszer kiépítése jó ütemben halad, a munkálatokkal a hónap végére végeznek. A kapszulák mindegyike azonosító chippel van ellátva, így pontosan naplózható, mikor adták fel, és mikor érkezett be a minta.

A rendszer teljesen automatikus, a kötelező kapszulakarbantartáson kívül, ami 200-400 kilométer megtétele után szükséges, emberi beavatkozást csak különleges helyzetekben igényel. Tájékoztatása szerint a kapszulák a vákuum és szívóhatást alkalmazó csőrendszerben közlekednek, üresen másodpercenkénti 6 méteres, míg mintával 3 méteres sebességgel.

A rendszer hossza csaknem 1 kilométer, abban 16-20 kapszula közlekedik majd a különböző állomásokról. A szegedi klinikán naponta 2000 mintavétel történik, ebből csaknem 400 sürgősséggel. Először a sürgős laborvizsgálatokat kapcsolják be az új rendszerbe.

Az uniós támogatással megvalósuló, 14,5 milliárd forint összköltségvetésű nagyprojekt keretében a Szegedi Tudományegyetem déli klinikai telephelyén korszerű magkórház kialakítása történik meg, amelynek során az akut ellátások többsége közös struktúrába, egy épülettömbbe kerül. A projektben 10,86 milliárd forintot már kifizettek, ami 75 százalékos teljesítés.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.