Vámpírműanyag: napfény hatására elporlad

Három óra alatt lebomlik az új műanyag

Ez lehet a kulcsa az egyre növekvő műanyagszennyezés megállításának? Miután szükségtelenné vált, alig pár óra alatt az enyészetté válik.

2014.11.23 13:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
Forrás: Flickr

Szerte a világon problémát okoznak az olcsón elérhető, éppen ezért nem is kellően kezelt műanyag csomagolóanyagok - ki ne látott volna már erdőkben, mezőkön, utak mellett szétszórt pillepalackokat, bevásárlószatyrokat, hogy csak pár példát említsünk. Ennél ráadásul jóval nagyobb a probléma, hiszen műanyagok találhatók elektronikai eszközökben is, bútorokban és járművekben egyaránt felhasználják őket.

De miként lehetne visszaszorítani az általuk okozott környezetszennyezést? A visszaváltás nem működő opció, így az elmúlt években lebomlásuk felgyorsítására koncentráltak. Ha van még a tulajdonában 5-6 évvel ezelőtt beszerzett bevásárlószatyor, akkor bizonyára már tapasztalta, hogy hajlamos porladni; ez a jelenség ennek az erőfeszítésnek köszönhető. A legújabb anyag azonban nem vár évekig - megfelelő körülmények között akár pár óra alatt is lebomlik!

Gyümölcscukorból, azaz fruktózból nyerte az ihletet az amerikai North Dakota State University néhány kutatója, akik nemrég rukkoltak elő az új anyaggal. Olyan, "fotokioldó" (phototrigger) anyagot hoztak létre, melyek molekulái elnyelik a beérkező (UV-)fényt, és ennek hatására megváltoztatják egymással való kötésüket.

A kutatók keverékük hevítésével elérték, hogy a kis molekulák hosszú láncba rendeződjenek, a kotyvalék lehűlése így szilárd műanyagot eredményezett. Ezt követően 350 nanométeres hullámhosszú UV-fénynek tették ki - ilyen sugárzást (is) bocsát ki Napunk. Ennek hatására felszakadoztak a molekulák alkotta láncok, vagyis a műanyag elkezdett lebomlani. A folyamat annyira hatékony volt, hogy a kísérlet során mindössze 3 órányi UV-sugárzásra volt szükség a teljes lebomlásig. Az így létrejövő anyag pedig akár újra felhasználható, állítja a kutatócsapat.

Noha számos helyzetben nem lenne életszerű használata - például, ha nem sietünk, bevásárlószatyrunk atomjaira hullik szét hazafelé menet, vagy egyszer csak összezuhan alattunk a kerti napozóágy -, bizonyos szituációkban igenis megállja a helyét az UV-fényre "allergiás" anyag. Jellemzően a napfénytől elzárt területeken alkalmazott műanyagok esetében, például elektronikai eszközöknél, melyek ártalmatlanítása egyre nagyobb problémát jelent az emberiség számára.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.