Energiahiány

Nem megy a munka? Lehet, hogy vashiányos vérszegénységgel küzd

Sajnos az állandó fáradtságot és gyengeségérzést sokan elbagatellizálják, pedig nem ritka, hogy betegség áll a háttérben.

2014.04.19 14:27ma.hu
Illusztráció: freedigitalphotos.net/olovedog

A vashiányos vérszegénység igen változatos tüneteket produkál, és ezek legtöbbje az illető mindennapjait is jelentősen befolyásolja. Hogy ilyenkor pontosan mi is játszódik le a szervezetben, és mit lehet ellene tenni, arról dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszélt.

Vashiányos vérszegénységgel évről évre egyre több embert diagnosztizálnak, ám még így is lehet, hogy a kellő vizsgálatok hiányában sokak előtt rejtve marad a probléma. A napokban Gombos Edina műsorvezető vallott betegségéről, aki annak ellenére, hogy korábban igazi energiabombaként élte mindennapjait, az utóbbi időkben egyre fáradékonyabbá és kimerültebbé vált.

Mivel ez az állapot tartósnak bizonyult, rászánta magát egy vérvételre, ahol kiderült, vashiányos vérszegénységben szenved, melynek egyik jellemző tünete az energiahiány és a levertség. A diagnózis után kezelőorvosa további vizsgálatokra küldte, ahol vesekő jelenlétére is fény derült. A műsorvezető elmondása szerint megnyugodott a hír hallatán, ugyanis így végre kiderült, mi is okozza a panaszait, amiket megfelelő kezeléssel szerencsére orvosolni is lehet.

A vérszegénység kialakulása, tünetei

„A vérszegénység egy olyan állapot, amikor a sejtjeink, szöveteink oxigén szükségletét a vér a vörösvérsejtjeinkben lévő oxigént szállító molekulák mennyiségi, vagy minőségi eltérései miatt nem tudja kielégíteni " – mondja Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.

„Általában vér- vagy vasvesztés, illetve a vas, a B12-vitamin és a folsav bevitelének elégtelensége okozza a vérszegénységet, de nem ritka, amikor daganatok, veseproblémák, vagy csontvelő betegségek állnak a betegség hátterében.

A vashiányos vérszegénység tünetei

• fáradtság
• koncentrációzavar
• sápadtság
• szédülés
• hajhullás

A diagnózis vérvétellel biztosra felállítható, és gyógyszeres kezeléssel, valamint szakember által javasolt életmódváltással sikeresen kezelhető. Ehhez viszont fontos tisztában lenni a vashiányos vérszegénység kiváltó okaival, hiszen csakis így részesülhet megfelelő kezelésben a beteg!

A szakértő hozzátette, hogy a vérvétel eredményét mindig szakorvos elemezze ki, hiszen akkor is fennállhat vashiány, ha a vérképben nincsenek jelentős eltérések - áll a Trombózisközpont hírlevelében.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.