Nem elég, hogy hasogat, még veszélyes is

A migréneseket jobban fenyegeti a trombózis is

A migrén több tanulmány szerint is sok veszélyt rejt, hiszen megnöveli az érrendszeri betegségek, valamint a stroke kockázatát, és a legújabb kutatások szerint a mélyvénás trombózisét is. Szerencsére van megoldás.

2014.01.23 11:29ma.hu

Már több tanulmányban foglalkoztak a migrén és a mélyvénás trombózis kapcsolatával, és azóta is egyre több kutatás jut arra a következtetésre, miszerint az aurával járó migréneseknél gyakrabban alakul ki mélyvénás trombózis és tüdőembólia. Dr. Shivang Joshi, a Harvard Medical School neurológusa szerint ez főleg azokra a nőkre jellemző, akik valamilyen kombinált fogamzásgátlót szednek, ráadásul az újabb fajtákból (tehát téves az az elképzelés, miszerint a mai készítmények kevésbé veszélyesek a trombózis kialakulásának szempontjából).

Dr. Joshi szerint nem csak a betegek, de az orvosok is gyakran azt hiszik, hogy az újabb gyógyszerekkel kevesebb kárt tesznek, ezért előszeretettel írják fel őket. Hogy miért veszélyesebbek az újabb kombinált fogamzásgátló gyógyszerek, egyelőre nem tisztázott, azonban többen úgy vélik, hogy a negyedik generációs progeszteron, ami megtalálható egyes készítményekben, hatással van az alvadékonyságot fenntartó szabályozó rendszerre, ami vérrögösödésre hajlamosít.

Továbbá az is szerepet játszhat a problémában, hogy ezek az új szerek folyamatosan alacsony ösztrogénszintet tartanak fenn, a migrén pedig a szerotonin megváltozott mennyiségével jár, ami szintén megnöveli a vérrögösödés kockázatát.

Fotó: freedigitalphotos.net

Migrén és trombofília

Természetesen nem ez az első tanulmány a migrén és a trombózis között. 2012-ben például összefüggést találtak az egyoldali fejfájás és a megemelkedett VIII. és XI. faktor között, sőt, kiderítették, hogy migréneseknél relatíve gyakrabban fordul elő az V. faktor Leiden, illetve a folsavszintet módosító úgynevezett MTHFR mutáció.

Éppen ezért érdemes migrén esetén genetikai vizsgálaton részt venni – főleg akkor, ha előfordult már trombózis a családban –, hogy csökkenthető legyen a trombózis kialakulásának kockázata, és hogy nagyobb biztonsággal választhassa ki az Önnek legmegfelelőbb fogamzásgátlási módszert!”- mondja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

Amennyiben trombózishajlamot állapítanak meg, akkor a megfelelő életmóddal és nem hormonális fogamzásgátlással csökkenthető a vérrögképződés esélye, viszont ha már átesett minimum egyszer trombózison, úgy alvadásgátló kezelés szükséges.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.