Világgazdaság
Az építési miniszter leszámolna az állami projektek drágulásával
Az új beruházási kerettörvénynek nincs olyan eleme, amelynek alapján a jogszabály célja az önkormányzatok autonómiájának csorbítása lenne.
2023.01.21 20:30MTIAz építési miniszter "nem az önkormányzatokkal számolna le", hanem az állami projektek drágulásával - állapította meg cikkében a Világgazdaság, amely a nyilvánosan elérhető joganyagok alapján azt írta, hogy az új beruházási kerettörvénynek nincs olyan eleme, amelynek alapján a jogszabály célja az önkormányzatok autonómiájának csorbítása lenne.
A vg.hu-n olvasható cikkben kiemelték: a törvényjavaslat miniszteri indokolásából kiderül, hogy az új jogszabály célja átfogó és egységes módon biztosítani mind a közpénzek hatékony felhasználását, mind pedig a szakmai szempontok érvényesülését az állami építési beruházások kapcsán.
A hatékonyság növelése érdekében a kerettörvény valóban egységesíti az állami építési beruházások rendszerét, de az emögött meghúzódó megfontolás nem "a helyi önkormányzatok autonómiájának csorbítása" - tették hozzá.
Mindössze arról van szó, hogy az egységes szabályozás és intézményrendszer elengedhetetlen ahhoz, hogy a közpénzből finanszírozott beruházások egységes koncepció szerint, egymással összehangoltan, magas szakmai színvonalon és kiszámítható költségszinten valósulhassanak meg - írták.
Felhívták a figyelmet a központosított intézményrendszer előnyeire. Eszerint az megszünteti a korábbi, szétdarabolt szervezeten belüli átfedéseket, valamint biztosítja, hogy a beruházásokkal kapcsolatos bizonyos feladatok ellátására az illetékes állami intézményrendszerben kerülhessen sor.
Ehhez eddig külső erőforrásokat vontak be, amelyek kiváltásával csökkenthető a beruházások költségszintje - állapították meg.
A központosítás és a helyi önkormányzatok viszonyával kapcsolatban azt írták, hogy az önkormányzatok valamennyi őket érintő beruházásban aktív ellenőrző és befolyásoló szerepet kapnak.
Az intézményi központosítás növeli az állami beruházások szakmai és pénzügyi kiszámíthatóságát - hangsúlyozták.
A Világgazdaság kitért arra is, hogy a beruházások előkészítési és tervezési szakaszaira vonatkozó szigorúbb követelmények előírása azért indokolt, mert az állami beruházások körében jelentkező utólagos költségnövekmény oka a beruházások alultervezettsége.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:49 Facebookos tüzifa-csalót értek tetten a Nébih ellenőrei
- 8:44 Egy nagyváros áramellátására alkalmas mobil erőművet küld az Egyesült Államok Ukrajnába
- 8:28 Elhunyt 30 beteg, 825 új fertőzöttet találtak Magyarországon
- 8:17 ORFK: több mint 7500-an érkeztek Ukrajnából kedden
- 8:15 Mukics Dániel: már 12 túlélőt emelt ki a Hunor mentőszervezet csapata a romok alól
- 7:57 Véletlenül esett rá és szakította le áldozata felsőjét
- 7:53 Megrázó: a romok alatt szülte meg kislányát egy nő Szíriában
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06