Szerencsére, nem az utolsó volt

Tiszteletvacsorát adott Melocco Miklós szobrászművésznek Áder János

Tiszteletvacsorát adott Áder János köztársasági elnök Melocco Miklósnak szerda este a Sándor-palotában a Nemzet Művésze címmel kitüntetett Kossuth- és Prima Primissima-díjas szobrászművész 80. születésnapja alkalmából.

2015.05.21 05:22MTI

A vacsora előtt megtekintették Melocco Miklós 1989-ben elkészült, Tavaszünnep, Vénusz diadalmenete című (eredetileg: Múzsák tánca) domborművét, amelyet a Sándor-palota dél-nyugati homlokzatán rekonstruáltak a teljes homlokzat viszonylagos helyreállításának részeként.

A tiszteletvacsorák hagyományát Áder János 2012-ben azzal a szándékkal teremtette meg, hogy időről időre felhívja a figyelmet a kiemelkedő teljesítményekre, amelyek öregbítik Magyarország hírnevét - tájékoztatta az MTI-t a Köztársasági Elnöki Hivatal sajtóigazgatósága.

Az államfő tudósokat, művészeket, sportolókat, de Európa-bajnokságot nyert szakmunkásokat is meghívott már tiszteletvacsorára. Mások mellett Kányádi Sándor Kossuth-díjas erdélyi magyar költőt, a Nemzet Művészét, Kobajasi Kenicsiro karmestert, Rubik Ernő feltalálót és Polgár Judit nemzetközi sakknagymestert, olimpiai bajnokot is vendégül látta az elnök az elmúlt években.

Ezen alkalmak során Áder János körbevezeti vendégeit a Sándor-palota történelmi termein, és megtekintik az épület teraszáról Budapest panorámáját is.

A díszvacsorákon általában a legnevesebb magyar éttermek és séfek alkotta négyfogásos menüket szolgálnak fel a vendégeknek. A felkért éttermek garanciát jelentenek arra, hogy igazán kiváló minőségű ízelítőt adjanak a magyar konyhából.

Melocco Miklós 1935-ben született Rómában. Kisgyerekként családjával egy ideig Berlinben élt, majd hazatértek Magyarországra. Háromszor jelentkezett a Képzőművészeti Főiskolára, az első két alkalommal polgári származása miatt elutasították, végül 1955-ben vették fel; mesterei között volt Gyenes Tamás, Mikus Sándor, Kmetty János és Pátzay Pál.

Melocco Miklós a magyar figurális szobrászat egyik legfontosabb képviselője, számos köztéri szobor alkotója. Életének visszatérő, meghatározó témája az 1956-os forradalom, amely számos alkotását ihlette. Művészetének fontos további témái a II. világháború, valamint Ady Endre, Radnóti Miklós, József Attila és Latinovits Zoltán alakja. Monumentális művei közé tartozik a Szent István megkoronázása című alkotás Esztergomban, valamint Antall József síremléke és a Mátyás-emlékmű.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.