Költségvetési csalással vádolják

Megkezdődött V. László büntetőpere

Megkezdődött V. László és 32 társa ellen a vendéglátó-ipari tevékenységgel összefüggésben elkövetett költségvetési csalás vádja miatti büntetőper a Fővárosi Törvényszéken szerdán. Az elsőrendű vádlott és társainak többsége tagadta bűnösségét, de voltak, akik részben elismerték bűnösségüket.

2014.11.19 15:51MTI

A vád szerint V. az 1990-es években prostitúciós szolgáltatást nyújtó vállalkozások révén vált ismertté a budapesti éjszakában, majd ismeretlen forrásból vendéglátó-ipari tevékenységbe fogott, és ennek során az illegális jövedelem növeléséért cégei az adóhatóságot megtévesztették, nem tettek eleget számlaadási kötelezettségüknek, rossz minőségű terméket hoztak forgalomba, illetve irreálisan magas árakkal dolgoztak.

Az ügyészség szerint az elsőrendű vádlott a rendszer hatékony működtetéséért ügyvédi segítséggel több tucat cégből álló gazdasági szervezetet hozott létre, továbbá jó kapcsolatokat épített ki a Budapesti Rendőr-főkapitányság és az V. kerületi kapitányság több vezető beosztású tisztjével és más hatósági dolgozókkal is.

A korrupt rendőrök feladata az volt, hogy a V. érdekeltségébe tartozó szórakozóhelyeken lehetőség szerint ne legyenek hatósági ellenőrzések, vagy ha mégis, akkor azokról előre értesítsék megbízójukat, továbbá igyekeztek elérni, hogy legyenek ellenőrzések, igazoltatások a konkurens szórakozóhelyeken, esetenként közreműködtek a fizetni nem akaró vendégek tartozásainak behajtásában.

A korrupt rendőrök dolga volt az is, hogy megpróbálják lebeszélni a feljelentés megtételéről a megkárosított külföldi vendégeket, ha pedig ez nem sikerült, a megtett feljelentést eltüntették. A vád szerint az elkövetői kör több tagja illegális kapcsolatot tartott fent szakhatóságok dolgozóival is annak érdekében, hogy a szórakozóhelyekre tervezett hatósági ellenőrzésekről időben értesüljenek, illetve a szórakozóhelyekkel kapcsolatos ügyintézésnél kedvezőbb elbírálásban részesüljenek.

Az ügyészség szerint V. uralta a bonyolult, hierarchikusan felépülő - konspirációs szabályok szerint működő - bűnözői hálózatot. Az elsőrendű vádlott folyamatos terjeszkedése eredményeként a 2000-es évek közepére több vendéglátó-ipari tevékenységet folytató gazdasági társaságban szerzett befolyást Budapesten, legális, illetve illegális eszközökkel átvette több szórakozóhely, illetve több, a Hajógyári-sziget területén található vendéglátó-ipari egység üzemeltetését.

Ebben az ügyben különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás a vád 33 vádlott ellen, közülük többen az ügyészség szerint bűnszervezetben követték el cselekményeiket. A vádbeli cselekmények elkövetési értéke összességében milliárdos nagyságrendű.

Az ügyész a szerdai tárgyaláson bírói kérdésre elmondta, hogy a bűnjelek, iratok mintegy 800 dossziéban vannak, egy egész szobát megtöltenek. A többórás vádirat-ismertetés után nyilatkoztatták a vádlottakat bűnösségükről, V. és legtöbb társa tagadott, egy megvádolt idős asszony el is sírta magát közben, ugyanakkor volt több olyan vádlott, aki részben elismerte felelősségét.

Bírói kérdésre a vádlottak túlnyomó többsége úgy nyilatkozott, hogy egyelőre nem kíván vallomást tenni, amihez joguk van, de ezt a döntésüket bármikor meg is változtathatják.

V. védője kérte ennek az ügynek az egyesítését a másik, vesztegetés vádjával induló büntetőperrel, ám erre a bíróság nem látott lehetőséget. Több vádlott hiányzott az első tárgyalásról. A bíró elmondta, hogy volt aki át sem vette a vádiratot, más pedig a távollétében kérte lefolytatni a pert, mert külföldön él. A bíró közölte azt is, hogy V. ellen egy olyan büntetőeljárás is folyamatban van, amelyben kényszerítés gyanújával nyomoznak ellene.

A csalás vádjával szerdán indult büntetőper várhatóan a jövő héten a vádlottak meghallgatásával folytatódik. A Központi Nyomozó Főügyészség nyáron egy másik vádiratot is benyújtott V. László és 21 társa ellen.

Abban az ügyben a vád vezető beosztású hivatalos személy által kötelességszegéssel és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés, többen az ügyészség szerint bűnszervezetben követték el cselekményeiket.

A két vádirat alapján összesen több mint 300 cselekmény róható a vádlottak terhére az ügyészség szerint. A több mint félszáz vádlott között van 7 egykori rendőr, köztük 5 volt vezető beosztású tiszt, továbbá egykori tűzoltó százados, pénzügyőr főhadnagy, önkormányzati köztisztviselő és közegészségügyi felügyelő.

A költségvetési csalás ügyében rendkívül nagy sajtóérdeklődéssel kísért büntetőper szerdai tárgyalására bilincsben hozták az előzetes letartóztatásban lévő V. Lászlót, vádlott-társai többsége ellen jobbára semmilyen kényszerintézkedés nincs.

A V. és társai elleni nyomozás a Nemzeti Védelmi Szolgálat titkos információgyűjtésen alapuló feljelentése nyomán 2012 elején kezdődött, és az év májusában fogták el az első gyanúsítottakat, köztük rendőrtiszteket is.

V.-t 2013 májusában házi őrizetbe helyezték, majd decemberben a kényszerintézkedést lakhelyelhagyási tilalomra enyhítették, de idén májusban ismét letartóztatták.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.