Augusztus 20.

Lezsák: Szent István megőrizte a magyar hagyományokat

"Szent István úgy csatolta Magyarországot a nyugati latin kereszténység táborához, hogy amit lehetett, megőrzött a korábbi magyar hagyományokból."

2014.08.20 11:52MTI
Fotó: Wikipédia

"Oly sok nehézség közepette sem vált szolgai utánzóvá, idegen hatalmak itteni helytartójává, mint a rendszerváltás ürügyén ezt megtette megannyi hazai vezető" - hangsúlyozta Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke a kiskunfélegyházi Szent István-templom előtt tartott ünnepi megemlékezésen több száz ember előtt.

Szólt arról, hogy Szent István király uralkodását némi politikai célzattal gyakran állítják be úgy, hogy Európához való közeledése azért volt sikeres, mert gyökeresen szakított a magyar hagyományokkal.

"Ez hazugság, ezeket a sanda célú állításokat maga Szent István cáfolja meg" - jelentette ki. Lezsák Sándor szerint Szent István az életművéből a hagyományok megőrzését hangsúlyozta és nem azt a gyökeres változást, amit tévesen, utólag tulajdonítottak neki.

Szent István tudatában volt annak, hogy "Magyarországot a hagyományokat követve magyar módon kell kormányozni" - mondta.

Lezsák Sándor felidézte István király korának "történelmi atlaszát", amelynek tucatnyi erős állama azóta elenyészett. Szent István államférfiúi képessége kellett ahhoz, hogy a bizonytalan, állandóan háborúskodó Európában szilárd államalakulatot hozzon létre - fogalmazott.

Mindent, ami állammá tette a korabeli Magyarországot, a területi igazgatást, a püspökségek működését, a törvényalkotást és a igazságszolgáltatást, a pénzverést és a hadviselést Szent István munkásságának köszönhetjük - összegezte az államalapító elévülhetetlen érdemeit az Országgyűlés alelnöke.

Lezsák Sándor arra kérte a kiskunfélegyházaiakat, hogy az önkormányzati választáson "hiteles, példázatos életű" jelöltekre adják voksukat. Olyan jelölteket válasszanak meg, akiknek fedhetetlen az előéletük, akik erkölcsi, etikai szempontból kikezdhetetlenek és alkalmasak a közösség irányítására - kérte.

Az ünnepi szónoklat után megkoszorúzták Szent István szobrát, majd Gyulai Endre, a szeged-csanádi katolikus egyházmegye nyugalmazott püspöke celebrált szabadtéri szentmisét.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.