A jegyzők állapítják meg

Az augusztus 15-i adatok szerint kalkulálják az ajánlások számát

Azokon a településeken, ahol tízezernél kevesebb a lakosok száma, egyéni listás jelöltek, a tízezret meghaladó lakosú településeken pedig egyéni választókerületi jelöltek indulhatnak a képviselő-testületi tagságért.

2014.08.17 13:54MTI

Hétfőn kell minden jegyzőnek és megyei főjegyzőnek megállapítania az önkormányzati választáson a jelöltek és listák indulásához szükséges ajánlások számát.

A választási eljárásról szóló törvény szerint az októberi önkormányzati választáson azok a jelöltek és listák vehetnek részt, amelyek összegyűjtötték az induláshoz szükséges számú választópolgári támogató ajánlást. Az országgyűlési és európai parlamenti (EP-) választáshoz hasonlóan a választópolgárok több jelöltet is ajánlhatnak.

Azokon a településeken, ahol tízezernél kevesebb a lakosok száma, egyéni listás jelöltek, a tízezret meghaladó lakosú településeken pedig egyéni választókerületi jelöltek indulhatnak a képviselő-testületi tagságért.

A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvény szerint képviselőjelölt az lehet, akit az adott választókerület választópolgárainak legalább 1 százaléka jelöltnek ajánlott. Polgármesterjelölt az lehet, akit a 10 ezer vagy annál kevesebb lakosú település választópolgárainak legalább 3 százaléka, a 10 ezer lakost meghaladó, de 100 ezer vagy annál kevesebb lakosú település esetén legalább 300 választópolgár, a 100 ezernél több lakosú település esetén legalább 500 választópolgár jelöltnek ajánlott.

Bár a jogszabály rögzíti, hogy a jelölteknek a választók hány százalékának támogatását kell megszerezniük az induláshoz, a jelöltállításhoz szükséges ajánlások pontos számát a helyi választási iroda vezetőjének - azaz a jegyzőnek - kell megállapítania.

A megyei lista állításához szükséges ajánlások számát a területi választási iroda vezetője, azaz a megyei főjegyző állapítja meg, a főpolgármester-jelölt állításához szükséges ajánlások számát pedig a Fővárosi Választási Iroda vezetője.

A megyei választókerületben listát az a jelölőszervezet állíthat, amely a választókerület választópolgárai 0,5 százalékának ajánlását összegyűjtötte. Főpolgármester-jelölt pedig az lehet, akit legalább 5 ezer fővárosi választópolgár ajánlott jelöltnek.

Az ajánlások számát hétfőn kell megállapítani, ehhez pedig az augusztus 15-én, pénteken a névjegyzékben szereplők adatait kell alapul venni.

Az egyéni listás és az egyéni választókerületi jelöltet, a polgármesterjelöltet és a főpolgármester-jelöltet legkésőbb szeptember 8-án 16 óráig kell bejelenteni. A kompenzációs listát, a fővárosi kompenzációs listát és a megyei listát pedig legkésőbb szeptember 9-én 16 óráig kell bejelenteni.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.